Biała dieta - co to jest i jak długo należy ją stosować?
Każdy z nas chciałby mieć piękny, biały uśmiech. Zadbane, śnieżnobiałe zęby poprawiają naszą pewność siebie, świetnie wyglądają na zdjęciach i w towarzystwie. Chociaż konsekwentna higiena jamy ustnej to podstawa dbania o nasze zęby, nie zawsze wystarczy do osiągnięcia upragnionego odcienia. Wiele osób decyduje się więc na zabieg wybielania, bezpieczną procedurę przeprowadzaną przez specjalistę, która pozwala na rozjaśnienie naszego uśmiechu. Wybielanie to jednak dopiero pierwszy krok – o nasz piękny uśmiech musimy teraz zadbać. To w tym momencie powinniśmy zainteresować się białą dietą.
Biała dieta – czym jest i kiedy jest stosowana?
Wbrew pozorom wcale nie jest to jadłospis składający się wyłącznie z nabiału. Biała dieta stosowana jest po zabiegu wybielania w celu utrzymania pięknego, jasnego koloru zębów. Dzięki stosowaniu odpowiednio dobranych produktów biała dieta pozwala znacząco zmniejszyć ryzyko występowania na świeżo wybielonych zębach przebarwień. Po zabiegu wybielania szkliwo zębów jest szczególnie podatne na zabarwienia, toteż niezwykle ważne jest zadbanie o to, by w naszym jadłospisie nie znajdowało się jedzenie zawierające sztuczne bądź naturalne barwniki.
Zwykle oznacza to jedzenie głównie jasnych produktów spożywczych – stąd właśnie bierze się nazwa tej diety. Jakich produktów najlepiej wtedy unikać, a które wciąż można bez problemu jeść? Chociaż najczęściej o białej diecie mówi się w kontekście wybielania, to stomatolodzy zalecają stosowanie jej również w innych przypadkach. Jedną z częściej podejmowanych kwestii jest to, czy po piaskowaniu obowiązuje biła dieta. Tak, po tym zabiegu lekarze również doradzają ograniczyć swój jadłospis do jedzenia, które nie będzie barwiło naszych zębów. Zaleca się, aby biała dieta po piaskowaniu trwała co najmniej 24 godziny.
Biała dieta – co jeść?
Biała dieta nie jest wcale tak restrykcyjna, jak na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać. Większość produktów stosowanych w tym wyjątkowym jadłospisie to jedzenie, które wiele z nas lubi i spożywa prawie codziennie. Unikać należy głównie jedzenie, które zazwyczaj odbarwia zęby, czyli pokarmów „kolorowych”: jagód, truskawek, malin, czekolady, czarnej porzeczki, ciemnych winogron, buraków, czerwonej kapusty. Na czas białej diety należy również odstawić kawę, wino i herbatę, co z pewnością zasmuci niejedną osobę – najlepiej będzie wtedy zaprzyjaźnić się z wodą, gdyż to ona powinna być w trakcie obowiązywania diety napojem, po który sięgniemy najczęściej. Oprócz tego w trakcie białej diety możemy pić mleko.
Wiemy już, z jakich produktów rezygnuje biała dieta – co jeść w tym czasie? Wybór jest naprawdę duży: począwszy od, rzecz jasna, nabiału, czyli mleka, jogurtów, śmietany i sera, poprzez białe mięsa, czyli drób i ryby, aż po zboża, takie jak ryż czy kasza jęczmienna. Jeśli chodzi o warzywa, to śmiało możemy w tym czasie jeść ziemniaki, ogórki zielone, białą fasolę, kalafior czy pietruszkę. Doprawiając potrawy musimy pamiętać, aby paprykę czy curry zamienić raczej na biały pieprz i sól. Oprócz jedzenia musimy pamiętać również o ograniczeniu niezdrowych nawyków: w trakcie białej diety zakazane jest palenie papierosów.
Jak długo trwa biała dieta?
O ile biała dieta po piaskowaniu obowiązuje głównie przez pierwszą dobę lub dwie, to biała dieta po wybielaniu musi być utrzymywana nieco dłużej. Obowiązkowe jest ograniczenie jakichkolwiek produktów barwiących do absolutnego zera przez pierwsze 48 godzin po zabiegu wybielania. Lekarze zalecają jednak, aby dla uniknięcia wszelkiego ryzyka przedłużyć białą dietę do pierwszych dwóch tygodni po wybielaniu. Nie będzie to najłatwiejszy okres i z pewnością będzie wymagał od nas wytrwałości i konsekwencji, ale po maksymalnie 14 dniach będziemy mogli znów cieszyć się każdym rodzajem jedzenia – teraz jednak z bonusem w postaci pięknych, białych zębów.