Dlaczego ból zęba nasila się w nocy?


Ból zębów może mieć różne podłoże, najczęściej jednak wynika z infekcji zęba lub choroby dziąseł. Stan zapalny może powstać w skutek ubytku w zębie, który pozostawia korzeń odsłonięty, co z kolei umożliwia bakteriom dostanie się do wnętrza zęba i spowodowanie infekcji. Choroby dziąseł, takie jak zapalenie, również mogą powodować odczuwanie bólu zębów. Zdarza się, że ból zęba odczuwamy na skutek urazów, takich jak uderzenia lub upadki czy w związku ze zbyt mocnym szczotkowaniem zębów lub zbyt twardą szczoteczką do zębów. U małych dzieci dolegliwości bólowe pojawiają się także w momencie, gdy ząbki wyrastają.

 

Ból zęba – co robić?

W każdym przypadku bólu zęba ważne jest, aby udać się do dentysty, który będzie w stanie zdiagnozować przyczynę bólu i zalecić odpowiednie leczenie. Trzeba pamiętać, że ból zębów może nasilać się z różnych powodów i w różnych momentach. Częstą przyczyną nasilenia się bólu jest jedzenie ciepłych, zimnych, słodkich lub kwaśnych potraw lub spożywanie napojów o drastycznie różnych temperaturach. Nierzadko dolegliwości intensyfikują sią po zbyt mocnym szczotkowaniu zębów.

Jeśli ból zęba nasila się w czasie lub nie ustępuje po kilku dniach, należy skonsultować się z dentystą – bez względu na to, co zdaje się być przyczyną dolegliwości. Silny ból może być oznaką poważniejszego problemu, wymagającego wdrożenia szybkiego i profesjonalnego leczenia. Pamiętajmy, że lekceważenie bólu zębów i niepodejmowanie leczenia, może skutkować pogłębieniem się stanu zapalnego i w efekcie rozprzestrzenieniem się infekcji na tkanki otaczające ząb - włącznie z przyzębiem i kością. W skrajnych przypadkach infekcja może dostać się do krwiobiegu i spowodować poważne problemy zdrowotne. 

 

Ból zęba w nocy – o czym może świadczyć?

Ból zęba może nasilać się w nocy z kilku powodów. Jednym z najczęstszych jest to, że kładąc się do łóżka, zwiększamy ciśnienie w głowie, co może mieć wpływ na intensywność bólu. Bezpośrednią przyczyną nasilenia się bólu zęba w nocy może być także zgrzytanie zębami. Prowadzi ono do nadmiernego nacisku i tarcia, co zwiększa odczuwanie bólu. Jeśli ból zęba dokucza nam głównie w nocy, a raczej nie daje oznak w ciągu dnia, możliwe, że mamy do czynienia z procesem zapalnym miazgi zęba, czyli tkanki wypełniającej komorę i kanał (lub kanały) zęba. W takiej sytuacji nasilony ból pojawia się w nocy, w przypadku poziomego ułożenia ciała i spowodowany jest zwiększonym dopływem krwi do głowy. Konieczna jest wtedy  szybka wizyta w gabinecie stomatologicznym. 

 

Jak złagodzić ból zębów?

Najprostszą i najszybszą metodą na walkę z bólem zęba jest wzięcie leków przeciwbólowych takich jak  paracetamol, ibuprofen lub aspiryna. Na bolący ząb można przyłożyć także zimny kompres. W ten sposób zmniejszymy obrzęk i nieco znieczulimy bolesny obszar. Unikanie gorących, zimnych, słodkich lub kwaśnych potraw i napojów mogących powodować ból zęba, może pomóc zmniejszyć dyskomfort.

Jednakże warto pamiętać, że powyższe metody służą jedynie złagodzeniu bólu tymczasowo i mają pomóc dotrwać pacjentowi do wizyty u specjalisty, który zdiagnozuje przyczynę bólu i zaleci odpowiednie leczenie. Bezzwłocznie należy udać się do dentysty, gdy ból zęba jest bardzo silny i pojawia się nagle lub utrzymuje się przez dłuższy czas. Sygnałem alarmowym będzie także obrzęk, trudności w mówieniu i jedzeniu oraz stan pourazowy.