Ile zębów można usunąć w trakcie jednej wizyty u stomatologa?
Według badań dentofobia, czyli paniczny lęk przed wizytą u dentysty, jest jedną z najpopularniejszych fobii. Wielu z nas dentysta kojarzy się z zimnym, białym gabinetem, niewygodnym ułożeniem w fotelu, wiertłami brylującymi tuż przy naszych delikatnych zębach – strach, który w większości przypadków po raz pierwszy poczuliśmy w dzieciństwie zostaje z nami jeszcze na długie lata. Prawda jest taka, że nie ma czego się bać, a nawet ci najwrażliwsi na ból mogą odetchnąć z ulgą na myśl, że cuda współczesnej medycyny pozwolą im przeżyć każdy zabieg dentystyczny w błogiej nieświadomości. Jak więc rzeczywiście wygląda dzisiaj wizyta u stomatologa?
Stomatolog – czym się zajmuje?
Stomatologia to dział medycyny zajmujący się nie tylko leczeniem zębów, ale też jamy ustnej i szczęki. Wizyta w gabinecie dentystycznym może być więc wywołana zarówno potrzebą sprawdzenia, czy z naszym uśmiechem wszystko jest, jak należy, jak i skierowaniem na leczenie chorób ślinianek czy wszelkich dolegliwości związanych z mięśniami twarzoczaszki. Chociaż od tego specyficznego nazewnictwa może zakręcić się w głowie, to najważniejsze jest to, że w dobie współczesnej medycyny dobry stomatolog pomaga przy problemach o wiele bardziej skomplikowanych niż zwykły ból zęba. Wiele osób ma obawy przed różnorodnymi zabiegami, szczególną złą sławą cieszy się jednak usuwanie zębów. Perspektywa zamaskowanego lekarza ze szczypcami w dłoni brutalnie wyrywającego nam, bezbronnym pacjentom, nasze cenne zęby przyprawia niektórych o koszmary. Oczywiście ekstrakcja zęba wygląda o wiele inaczej i mało wspólnego ma z wyżej opisanym horrorem.
Ekstrakcja zęba
Chociaż chirurgia stomatologiczna zajmuje się całym zakresem zabiegów jamy ustnej to ekstrakcja zęba jest zdecydowanie jedną z najczęściej przeprowadzanych procedur. Wykonuje się ją z różnych powodów – wśród dzieci najpopularniejsza jest ekstrakcja zęba mlecznego, kiedy na jego miejsce pojawia się ząb stały, wśród dorosłych natomiast najczęściej wykonywanym zabiegiem jest ekstrakcja zęba przy stanie zapalnym. Równie często stomatolog pomoże nam w przypadku usunięcia zęba mądrości, czyli ósemki. Ten niesforny ząb bywa szczególnie kłopotliwy – napiera na inne zęby prowadząc do wad zgryzu, nie wyrzyna się do końca i tkwi w dziąśle lub wysuwa się z niego jedynie do połowy, wywołują bóle głowy i stany zapalne.
Ile zębów można usunąć podczas jednej wizyty?
Ekstrakcja zęba może wydawać się prostym zabiegiem, jednak, jak w przypadku każdej procedury medycznej, niepoprawnie wykonana potrafi wyrządzić nam krzywdę. Jeśli chcemy więc usunąć podczas jednego zabiegu kilka zębów i „mieć to już z głowy”, musimy koniecznie skonsultować to wcześniej z dentystą. Wykwalifikowany stomatolog doradzi nam, na co możemy sobie pozwolić. Czynniki wpływające na decyzję lekarza są różne: czy zęby do usunięcia są pęknięte, czy nie; czy znajdują się obok siebie, czy po dwóch różnych stronach jamy ustnej; jaki jest ogólny stan naszego zdrowia i czy istnieją konkretne przeciwskazania, takie jak choroby przewlekłe. Jeśli nic nie stoi na przeszkodzie, podczas jednej wizyty możemy usunąć nawet kilka zębów – od czterech do pięciu.
Kiedy usuwać ząb u dentysty?
Kiedy z naszymi zębami jest coś nie tak, nasz organizm szybko da nam znać, że pora na wizytę u stomatologa. Najczęstszymi przyczynami zabiegu ekstrakcji jest próchnica wyniszczająca tkankę zęba do tego stopnia, że odbudowa jest już praktycznie niemożliwa, pęknięcie zęba lub stan zapalny. Zapalenie zęba nie jest do końca właściwą nazwą: w rzeczywistości to miazga zębowa wypełniająca jamę zęba cierpi z powodu stanu zapalnego, przez co odczuwamy nieprzyjemny i silny ból. Do stanu zapalnego dochodzi najczęściej wtedy, gdy ignorujemy próchnicę, która nieleczona doprowadza do zapalenia miazgi.
Znieczulenie podczas zabiegu ekstrakcji
Niektórzy boją się wizyty u stomatologa do tego stopnia, że wolą ścierpieć ból spróchniałego zęba byleby tylko uniknąć potencjalnego bólu przy jego wyrywaniu. Współcześnie jednak dzięki znieczuleniu zabieg ten jest dla pacjenta czymś praktycznie nieodczuwalnym. Zwykle stosuje się znieczulenie miejscowe, jednak szczególnie wrażliwe osoby mogą wybrać się do gabinetu oferującego znieczulenie ogólne, czyli zabieg pod narkozą. Ci, którzy boją się nieestetycznego uśmiechu po przeprowadzeniu ekstrakcji również mogą zapomnieć o swoich obawach. Dzisiejsza medycyna pozwala na wszczepienie w dziąsło odpowiedniego implantu.