Kiedy wymienić plombę w zębie?
Zabieg wypełnienia zęba, czyli plombowanie, jest jedną z najczęściej przeprowadzanych procedur w gabinecie stomatologicznym. Pozwala odbudować ubytek w zębie, poprawia estetykę uśmiechu i zapewnia powrót do zdrowia. Plomba musi być regularnie sprawdzana przez naszego dentystę, aby upewnić się, że wszystko z nią w porządku. Kiedy pojawiają się niepokojące sygnały, warto zastanowić się nad wymianą plomby.
Czym jest plomba i kiedy się ją stosuje?
Wypełnienie zęba plombą stomatologiczną to procedura mająca przywrócić prawidłowy kształt uszkodzonego zęba i pozwolić nam wrócić do normalnego funkcjonowania. Najczęściej stosuje się ją w przypadku wystąpienia próchnicy. Plomba nie tylko przywraca strukturę zęba i sprawia, że nasz uśmiech znów wygląda nienagannie, ale również zapobiega dalszemu postępowi próchnicy. Jak wygląda zabieg wypełnienia zęba? Przed rozpoczęciem plombowania dentysta usuwa uszkodzoną tkankę zęba i dokładnie oczyszcza miejsce, w którym ząb będzie wypełniany. Plomby są wykonywane z wielu materiałów różniących się trwałością, estetyką i ceną.
Rodzaje plomb
Dobranie odpowiedniej plomby stomatologicznej zależne jest przede wszystkim od naszych potrzeb oraz planowanego budżetu. Do najczęściej stosowanych wypełnień zęba należą:
- Wypełnienie złote: ten rodzaj plomby jest jednym z najtrwalszych wypełnień – przy odpowiednim dbaniu o plombę wytrzyma ona ponad 20 lat. Złote wkłady mają doskonałe właściwości biokompatybilne i są bardzo dobrze tolerowane przez tkanki zęba, dzięki czemu osoby z nadwrażliwych uzębieniem mogą bez obaw poddać się zabiegowi wypełnienia ubytku złotą plombą. Chociaż przez wielu uważany jest za najlepszy rodzaj wypełnienia, złoty wkład może odstraszać ceną. Ponadto zabieg wypełnienia złotą plombą jest bardzo pracochłonny i często wymaga wielokrotnych wizyt.
- Wypełnienie amalgamatowe: to materiał stosowany od bardzo dawna, składający z mieszaniny metali, takich jak rtęć, srebro, miedź i cyna. Plomba amalgamatowa jest trwała i stosunkowo niedroga, jednak przez ciemną, metaliczną barwę może rzucać się w oczy i zwykle nie stosuje się jej do plombowania zębów przednich.
- Wypełnienie kompozytowe: ten rodzaj plomby jest niezwykle uniwersalny ze względu na fakt, że można je dopasować pod kolor naturalny kolor zęba. Są dość trwałe – zwykle wytrzymują do 10 lat - ale wymagają starannej pielęgnacji, ponieważ mogą ulegać przebarwieniom. To właśnie plomba kompozytowa najczęściej po upływie dłuższego czasu wymaga wymiany.
- Wypełnienie porcelanowe: plomba porcelanowa sprawdzi się najlepiej w przypadku rozległego uszkodzenia zęba wymagającego usunięcia większej ilości tkanek. Wytwarza się je na zamówienie, aby jak najlepiej dopasować plombę do kształtu i rozmiaru zęba. Wymaga to zwykle kliku wizyt u stomatologa, na czas oczekiwania stosowana jest więc plomba tymczasowa. Podobnie jak wypełnienie złote charakteryzują się wysoką jakością i trwałością, jednak zapłacimy za nie więcej, a sam proces wypełniania plombą porcelanową jest praco- i czasochłonny.
Kiedy wymienić plombę?
Każda plomba z biegiem czasu zaczyna się zużywać, dlatego co jakiś czas należy je wymieniać. To, kiedy należy podjąć ten krok zależne jest przede wszystkim od wybranego materiału plomby – jak już wiemy niektóre wypełnienia będą trwałe przez bardzo długi czas, inne zaś zużyją się szybciej. Do najszybciej zużywających się plomb należą plomby kompozytowe, które w najlepszym wypadku wytrzymują do 10 lat. Zwykle czas ten jest jednak nieco krótszy. Najważniejsze jest więc regularne kontrolowanie stanu plomby u dentysty, który będzie potrafił stwierdzić, kiedy konieczna będzie wymiana plomby.
Jakie sygnały wskazują na to, że plomba kończy swoją żywotność? Najczęstszym objawem plomby wymagającej wymiany jest nasilający się, pulsujący ból w zaplombowanym zębie. Ból ten przejawia się często nadwrażliwością na zbyt wysokie lub niskie temperatury. Z biegiem czasu plomba zaczyna się zużywać i kruszyć, co może prowadzić do nawrotu próchnicy rozwijającej się wokół plomby – to również sygnał oznaczający, że najwyższy czas na wymianę wypełnienia. Plomby z czasem mogą się również przebarwiać i gdy jesteśmy niezadowoleni z nieestetycznego wyglądu zęba możemy zdecydować się na wymianę.