Leczenie kanałowe krok po kroku: bezbolesne metody poprawy stanu zębów.
Leczenie kanałowe, znane również jako leczenie endodontyczne bądź endodoncja, jest procedurą medyczną stosowaną w celu leczenia zębów, których miazga została uszkodzona lub zainfekowana w wyniku poważnego zapalenia. Pomimo mitów i przeświadczeń, współczesne metody leczenia kanałowego są przeważnie bezbolesne i wysoce skuteczne, przynosząc pacjentom ulgę od pulsującego, ogromnego bólu związanego z zapaleniem miazgi. Jak dokładnie wygląda ta procedura?
Czym jest leczenie kanałowe?
Leczenie kanałowe, czyli endodoncja, to procedura mająca na celu usunięcie zainfekowanej lub uszkodzonej miazgi z wnętrza zęba, a następnie wypełnienie kanałów korzeniowych materiałem zapobiegającym ponownemu zakażeniu. Dokładne wyczyszczenie kanałów zęba to niełatwy proces, wymagający od stomatologa precyzji, doświadczenia i profesjonalizmu. Czy leczenie kanałowe boli? Choć wizja lekarza oczyszczającego kanały naszego zęba pod mikroskopem dla wielu może być czymś z koszmarów, to nie ma się czego bać – cały zabieg przeprowadzany jest pod znieczuleniem dla jak największego komfortu pacjenta. Leczenie kanałowe zęba to ostatnia deska ratunku dla zębów dotkniętych rozwiniętym zapaleniem miazgi. Często w tym przypadku jedyną alternatywą dla zabiegu jest ekstrakcja chorego zęba.
Kiedy należy się poddać zabiegowi leczenia kanałowego?
Konieczność poddania się leczeniu kanałowemu wynika przede wszystkim z zaawansowanego zapalenia miazgi zębowej, które najczęściej pojawia się przez nieleczoną próchnicę. Objawy, na które należy zwrócić uwagę, obejmują silny ból zęba podczas żucia, picia lub dotyku, nadwrażliwość na gorąco lub zimno, zaczerwienienie tkanek wokół zęba i pojawienie się opuchlizny. Jeśli wystąpią takie symptomy, należy koniecznie skonsultować się z dentystą. Jeśli okaże się, że choroba jest już zbyt zaawansowana na standardowe leczenie, może zalecić on poddanie się zabiegowi leczenia kanałowego.
Ile kosztuje leczenie kanałowe?
Ile kosztuje leczenie kanałowe, jeśli zamierzamy zdecydować się na ten zabieg? Ceny mogą wahać się w zależności od stopnia zaawansowania choroby i podawane są dla jednego leczonego kanału – niektóre zęby mogą mieć ich więcej. Kwoty, jakie zapłacimy za leczenie kanałowe, zaczynają się zwykle w okolicach 300 zł, jednak za bardziej skomplikowane zabiegi wymagające od stomatologa użycia mikroskopu możemy zapłacić od 450 do 600 zł. Pamiętajmy też o tym, że jeżeli decydujemy się na leczenie kanałowe, przed i po zabiegu ważne jest prowadzenie odpowiedniej higieny jamy ustnej oraz regularne wizyty kontrolne u dentysty.
Jaki jest przebieg leczenia kanałowego?
Jak wygląda przebieg leczenia kanałowego krok po kroku? Najpierw stomatolog przeprowadza badanie zęba oraz wykonuje zdjęcia rentgenowskie, aby zlokalizować uszkodzenia miazgi i określić zakres leczenia. Każdy ząb jest inny, przez co liczba i zawiłość kanałów może różnić się u każdego człowieka, dlatego wykonanie zdjęcia RTG przed rozpoczęciem całego procesu jest bardzo ważne. Następnie stomatolog musi usunąć źródło bólu, czyli zainfekowaną miazgę zębową. Kolejnym etapem jest zmierzenie długości i szerokości kanału. Z reguły są one bardzo wąskie, toteż kolejny etap jest dla stomatologa najtrudniejszy.
Lekarz dokładnie dezynfekuje kanał wszelkich pozostałości zainfekowanej miazgi za pomocą specjalnego roztworu, a następnie wypłukuje go i suszy. Wreszcie stomatolog wypełnia kanały korzeniowe odpowiednim materiałem, gutaperką, i uszczelnia ząb żywicą epoksydową. Po wszystkim stomatolog odtwarza koronę zęba tak, aby nie odróżniał się niczym od reszty zdrowych zębów. Wiemy już, na czym polega, a ile trwa leczenie kanałowe? Cały proces zwykle trwa od 1 do 2 godzin, jeśli jednak trzeba wypełnić większa ilość kanałów, procedura może się wydłużyć i konieczne będą dodatkowe wizyty.