Mosty dentystyczne – co musisz wiedzieć przed zabiegiem?


Mosty dentystyczne to coraz popularniejsze rozwiązanie w protetyce stomatologicznej, które pozwala na odbudowę brakujących zębów i przywrócenie pełnej funkcjonalności oraz estetyki uśmiechu. Stanowią wygodną alternatywę dla protez ruchomych, a dodatkowo zapobiegają rozwojowi próchnicy czy przemieszczaniu się zębów. Co warto wiedzieć przed zdecydowaniem się na zabieg mocowania mostu dentystycznego? 

 

Czym jest most dentystyczny?

 

Założenie mostu dentystycznego to zabieg z rozległej dziedziny protetyki stomatologicznej. Protetyka stomatologiczna skupia się na wypełnianiu ubytków zębowych powstałych na skutek rozwiniętej próchnicy, urazów mechanicznych czy chorób przyzębia. Most dentystyczny to stałe uzupełnienie protetyczne, które ma na celu zastąpienie jednego lub kilku brakujących zębów. Składa się z koron zębowych, które są zamocowane na zębach filarowych sąsiadujących z ubytkami, które stanowią wsparcie dla mostu międzyzębowego, oraz przęsła, czyli protezy zębowej wypełniającej lukę. 

 

Rodzaje mostów dentystycznych

 

Na rynku dostępne są różne rodzaje mostów dentystycznych, odpowiednio dopasowane do potrzeb i budżetu danego pacjenta:

 

1. Mosty metalowo-porcelanowe – jeden z najpopularniejszych rodzajów mostów protetycznych, ze względu na swoją trwałość. Podbudowa protez zębowych jest metalowa, zapewniając im bardzo dużą wytrzymałość, ten typ mostu nie należy jednak do szczególnie estetycznych, przez co nie sprawdzają się w odcinku przednim. Najczęściej zakłada się je więc w odcinku bocznym.

 

2. Mosty porcelanowe – osadzone na cyrkonowej podbudowie zapewniają nie tylko trwałość, ale również perfekcyjną estetykę. Zakłada się je zwykle na widocznych zębach przednich, gdyż zapewniają najlepsze wrażenia estetyczne. Odcień porcelany można dobrać do odcienia naturalnych zębów pacjenta.

 

Jak wygląda zakładanie mostu dentystycznego?

 

Proces zakładania mostu dentystycznego składa się z kilku etapów wymagających wielokrotnych wizyt u stomatologa. Pierwsza wizyta polega na dokładnym badaniu jamy ustnej, wykonaniu zdjęć rentgenowskich oraz ustaleniu planu leczenia. Stomatolog oceni stan zębów filarowych oraz dziąseł. Przy większości metod zakładania mostów protetycznych zęby filarowe muszą zostać oszlifowane, aby umożliwić zamocowanie koron. Jeśli jednak zakładane nam są mosty adhezyjne, czyli implanty ze specjalnego kompozytu przymocowywane do zębów sąsiadujących za pomocą odpowiedniej substancji, szlifowanie nie jest konieczne. 

 

Następnie stomatolog pobierze wyciski zębów, które posłużą do wykonania indywidualnie dopasowanego mostu dentystycznego. Proces ten może być dość czasochłonny, dlatego na czas oczekiwania zwykle zakłada się tymczasowy most akrylowy, który chroni oszlifowane zęby filarowe oraz zapewni estetykę uśmiechu. Gdy właściwy most protetyczny jest już gotowy, przychodzi czas na ostateczne przymiarki i, jeśli wszystko jest w porządku i pacjent nie odczuwa dyskomfortu, most jest trwale zamocowany na zębach filarowych lub implantach.

 

Jak przygotować się do założenia mostu dentystycznego?

 

O czym musimy pamiętać, gdy przygotowujemy się do zabiegu mocowania mostu protetycznego? Na szczęście nie wymaga to żadnych specjalistycznych działań. W trakcie oczekiwania na wykonanie dopasowanego do naszych potrzeb mostu musimy przede wszystkim pamiętać o właściwej higienie jamy ustnej. 

 

Przed zabiegiem zadbaj o odpowiednią higienę jamy ustnej. Regularne szczotkowanie, nitkowanie i płukanie ust pomagają w utrzymaniu zdrowia dziąseł i zębów, co jest istotne dla skuteczności zabiegu. Lepiej też unikać spożywania twardych, kleistych i słodkich pokarmów, które mogą wpłynąć na stan zębów i dziąseł pacjenta. Oprócz tego pamiętamy o relaksie i unikaniu dodatkowego stresu oraz o uzbrojeniu się w cierpliwość – wykonanie mostu protetycznego może trwać od kilku do kilkunastu dni.

 

Jak dbać o most dentystyczny?

 

Most dentystyczny to świetna alternatywa dla tradycyjnych protez, wymaga jednak zadbania o odpowiednią higienę. Jak dbać o mosty dentystyczne? Przede wszystkim należy pamiętać o regularnej higienie jamy ustnej – mosty dentystyczne wymagają codziennego szczotkowania zębów, używania nici dentystycznej oraz płukania ust płynem antybakteryjnym. Szczególną uwagę należy zwracać na obszary wokół mostu i przestrzeni międzyzębowych, gdzie mogą gromadzić się resztki pokarmowe i bakterie. 

 

Warto też zainwestować w nieco delikatniejszą szczoteczkę, aby uniknąć ryzyka naruszenia mostów. Oprócz tego regularne wizyty u dentysty są niezbędne do monitorowania stanu mostu dentystycznego oraz zdrowia jamy ustnej. Stomatolog może przeprowadzić profesjonalne czyszczenie oraz w razie potrzeby dostosować most. Wizyta kontrolna raz na pół roku w połączeniu z regularną higienizacją zapewni trwałość mostu.