Nowoczesna diagnostyka w stomatologii. Jakie technologie poprawiają skuteczność leczenia?


Aby zachować piękny i zdrowy uśmiech nie wystarczy jedynie codzienne szczotkowanie. Różnorodne uciążliwe dolegliwości jamy ustnej mogą nam doskwierać nawet mimo nienagannej higieny. Jeśli chcemy zadbać o nasze zęby, musimy regularnie odwiedzać gabinet stomatologiczny, by, zamiast poświęcać czas i pieniądze na leczenie chorób móc im przeciwdziałać. Diagnostyka w stomatologii jest niezwykle ważna, gdyż pozwala zdusić w zarodku rozwijające się problemy. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii jest jeszcze bardziej skuteczna. Jak wygląda diagnostyka stomatologiczna we współczesnym, dynamicznie rozwijającym się świecie medycyny?

 

Na czym polega diagnostyka stomatologiczna?

 

Wiele osób mogło już spotkać się z tym terminem, ale nie wszyscy są pewni tego, na czym polega diagnostyka stomatologiczna. To przede wszystkim proces oceny stanu zdrowia jamy ustnej i struktur zębowych pozwalający na wczesne wykrycie wszelkich nieprawidłowości i zaplanowanie procesu leczenia. 

 

Pierwszym, podstawowym krokiem w diagnostyce jest zawsze wywiad z pacjentem – w ten sposób lekarz może ustalić, na jakie dolegliwości wskazują wymieniane przez pacjenta objawy i zadecydować o kolejnych działaniach diagnostycznych. Kolejnym krokiem są dokładne oględziny jamy ustnej, podczas których stomatolog może sprawdzić stan zębów i dziąseł pacjenta. 

 

Nie wszystkie problemy z uzębieniem są widoczne gołym okiem, dlatego lekarz dentysta może skierować pacjenta na dalsze badania diagnostyczne – między innymi RTG zęba, tomografia stożkowa czy zdjęcie pantomograficzne. To właśnie wtedy użycie nowych technologii pozwala na wykrycie wszelkich kryjących się w naszych zębach problemów. Jak dokładnie wyglądają te procedury i czym się od siebie różnią?

 

Nowoczesne technologie w diagnostyce stomatologicznej

 

Nowe technologie są nieocenioną pomocą w diagnostyce stomatologicznej. Dzięki nim wykryć można dopiero rozwijające się dolegliwości, niewidoczne podczas zwykłego badania jamy ustnej. Diagnostyka obrazowa opiera się na badaniach wykorzystujących rozwiązania technologiczne do zbadania wewnętrznych struktur czaszki żuchwy w celu wykrycia wszelkich niechcianych zmian. Jednym z najczęściej wykonywanych badań z dziedziny diagnostyki obrazowej jest badanie radiograficzne, znane też jako zdjęcie RTG zębów. Wykorzystując promienie rentgenowskie, dokonuje się prześwietlenia zęba i otaczających go tkanek. RTG zęba pozwala wykryć powstawanie próchnicy czy tworzenie się stanów zapalnych. Zwykle RTG zęba wykonuje się choćby przed rozpoczęciem leczenia kanałowego lub przed zabiegiem ekstrakcji.

 

Tomografia stożkowa to zaawansowana, innowacyjna technika pozwalająca na uzyskanie niesamowicie precyzyjnego trójwymiarowego obrazu zębów i otaczających ich struktur. Wykorzystuje się ja w przeróżnych dziedzinach stomatologii, począwszy od chirurgii stomatologicznej, przez ortodoncję aż po endodoncję. Obraz uzyskany za pomocą tomografii stożkowej jest niezwykle szczegółowy i dokładny, dzięki czemu lekarz może dostrzec nawet najmniejsze nieprawidłowości w naszym uzębieniu. Tomografia zęba stanowi nieocenioną pomoc w przypadku bardziej skomplikowanych przypadków chirurgicznych czy implantologicznych.

 

Zdjęcie pantomograficzne również wykorzystuje promieniowanie rentgenowskie, dając lekarzowi płaski obraz twarzoczaszki pacjenta. Wykonanie zdjęcia pantomograficznego zęba jest pomocne choćby przed zabiegiem ekstrakcji, w przypadku występowania próchnicy czy przed zabiegiem plantacyjnym.