Usuwanie kamienia nazębnego – jakie są metody i ich zalety?


Kamień nazębny to powszechny problem, który dotyka wielu osób niezależnie od wieku. Nieleczony może prowadzić do wielu poważnych problemów zdrowotnych w jamie ustnej, a nawet do powstania próchnicy czy zapalenia dziąseł. Regularne usuwanie kamienia nazębnego jest kluczowe dla utrzymania zdrowia zębów i dziąseł. Jak dokładnie powstaje? Jakie są metody jego usuwania i jak często należy usuwać kamień, aby zachować zdrowy, piękny uśmiech?

 

Jak powstaje kamień nazębny?

 

Kamień nazębny powstaje w wyniku mineralizacji płytki nazębnej, która gromadzi się na powierzchni zębów przez niewłaściwą higienę jamy ustnej. Płytka nazębna to miękka, lepka substancja, składająca się głównie z bakterii i resztek pokarmu (węglowodanów i cukrów). Jeśli nie jest regularnie usuwana poprzez codzienne szczotkowanie i nitkowanie, zaczyna twardnieć i przekształca się w kamień nazębny. Proces ten może zaczynać się już po kilkudziesięciu godzinach od umycia zębów, toteż konsekwentne dbanie o higienie zębów jest najlepszym sposobem na zapobieganiu powstawania kamienia. 


 

Miejscami najbardziej narażonymi na powstawanie kamienia są przede wszystkim przestrzenie międzyzębowe oraz przydziąsłowe, do których trudno dotrzeć szczoteczką.  Kamień nazębny jest twardy i mocno przylega do powierzchni zębów, co sprawia, że nie można go usunąć domowymi metodami. Konieczne jest wtedy wybranie się do gabinetu stomatologicznego i zdecydowanie się na jedną z metod usuwania kamienia.

 

Jakie są najpopularniejsze metody usuwania kamienia?

 

Usuwanie kamienia nazębnego to w gruncie rzeczy prosty zabieg, który w połączeniu z odpowiednią profilaktyką pozwoli nam uniknąć poważniejszych problemów ze zdrowiem jamy ustnej. Najczęściej stosowaną metodą usuwania kamienia jest skaling. W zależności od tego, gdzie w jamie ustnej znajdują się złogi kamienia, dzielimy skaling na naddziąsłowy (usuwanie kamienia widocznego w obrębie korony zęba) i skaling poddziąsłowy (usuwanie kamienia poniżej linii dziąseł, mniej dostępnego, co utrudnia nieco zabieg). 

 

Rodzaje skalingu. Co warto wiedzieć?

 

Do najpopularniejszych metod skalingu należą:


 

Skaling ultradźwiękowy - to jedna z najczęściej stosowanych metod. Polega na wykorzystaniu ultradźwięków do rozbijania i usuwania kamienia nazębnego. Końcówka specjalnego skalera przesuwana równoległe do powierzchni zębów doprowadza do powstawania drgań o wysokiej częstotliwości, dzięki czemu osad pęka i odrywa się od powierzchni zęba. To nowoczesna, szybka i nieinwazyjna metoda, która pozwala na dokładne oczyszczenie zębów ze złóg kamienia.


 

Skaling laserowy - ta nowoczesna metoda jest nieco rzadziej spotykana, głównie dlatego, że jest droższa i mniej dostępna od skalingu ultradźwiękowego. Stomatolog wykorzystuje specjalny laser do precyzyjnego usuwania kamienia nazębnego. To metoda bezkontaktowa, minimalizująca dyskomfort i ryzyko uszkodzenia tkanek miękkich. 


 

Po skalingu można też zdecydować się na dodatkowy zabieg piaskowania zębów. Polega na oczyszczaniu powierzchni zębów za pomocą strumienia drobnych cząsteczek piasku dentystycznego, zmieszanego z wodą. Piaskowanie pomaga usunąć resztki kamienia, płytki nazębnej oraz przebarwienia, pozostawiając zęby gładkie i lśniące.

 

Jak często trzeba usuwać kamień nazębny?

 

Częstotliwość usuwania kamienia nazębnego zależy od indywidualnych potrzeb pacjenta oraz jego nawyków higienicznych, zalecane jest jednak robienie tego minimum raz lub dwa razy do roku. Osoby, które dbają o higienę jamy ustnej, szczotkują zęby dwa razy dziennie, używają nici dentystycznej i płynów do płukania ust, mogą potrzebować skalingu jedynie co 6 lub 12 miesięcy. Osoby z większą tendencją do gromadzenia się płytki nazębnej, palacze oraz osoby z chorobami przyzębia mogą wymagać częstszych wizyt u dentysty - raz na 3 czy 4 miesiące.

 

Gdzie umówić się na usuwanie kamienia nazębnego?


Gdzie i jak często usuwać kamień nazębny? Łódź to miasto, w którym znajdziemy szeroką ofertę usług od różnych gabinetów stomatologicznych, zarówno prywatnych, jak i oferujących zabiegi podlegające pod ubezpieczenie NFZ. Wybór odpowiedniego gabinetu stomatologicznego jest kluczowy dla komfortu i skuteczności zabiegu usuwania kamienia nazębnego. Jeżeli chcemy jak najszybciej poddać się zabiegowi skalingu, najlepiej jednak wybrać gabinet prywatny, w którym od ręki będzie można umówić się na wizytę. Jeśli zaś chodzi o ceny usuwania kamienia nazębnego, Łódź i pod tym względem jest zróżnicowana - kwota, jaką zapłacimy za skaling, waha się od gabinetu do gabinetu, najlepiej więc zadzwonić do interesującej nas placówki lub zajrzeć do ich cennika internetowego.