Zdrowe dziąsła – jak zapobiegać chorobom periodontologicznym?


Dbanie o zdrowy uśmiech to nie tylko codzienne szczotkowanie zębów – to kompleksowa higiena całej jamy ustnej, w tym dziąsłom. Choroby periodontologiczne, takie jak zapalenie dziąseł czy paradontoza, mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, w tym utraty zębów. Odpowiednie nawyki i właściwe nawyki pozwolą ochronić Twoje dziąsła przed poważnymi dolegliwościami.

 

Czym zajmuje się periodontologia?

 

Periodontologia to dziedzina stomatologii, która koncentruje się na diagnozowaniu, leczeniu i zapobieganiu chorobom dziąseł oraz struktur podtrzymujących zęby, takich jak kości i więzadła przyzębia. Periodontolog to specjalista zajmujący się problemami związanymi z dziąsłami i tkankami przyzębia.

 

Główne schorzenia, które leczy periodontologia, to zapalenie dziąseł (gingivitis) i paradontoza (periodontitis). Zapalenie dziąseł to wczesny etap choroby dziąseł, charakteryzujący się zaczerwienieniem, obrzękiem i krwawieniem dziąseł. Paradontoza to bardziej zaawansowana forma choroby, która może prowadzić do uszkodzenia kości i utraty zębów, jeśli nie zostanie odpowiednio leczona. 

 

Jak zadbać o zdrowe dziąsła?

 

Profilaktyka przeciwko chorób dziąseł zaczyna się od prostych, codziennych nawyków. Najważniejsza jest, rzecz jasna, właściwa higiena jamy ustnej. Regularne szczotkowanie (co najmniej dwa razy dziennie) oraz nitkowanie zębów to podstawowe kroki w utrzymaniu zdrowych dziąseł. Szczotkowanie pomaga usuwać gromadzącą się płytkę nazębną, która zawiera w sobie bakterie mogące prowadzić do rozwoju zapalenia dziąseł. Nitkowanie zębów usuwa resztki jedzenia i płytkę nazębną z przestrzeni międzyzębowych, gdzie zwykła szczoteczka nie może dotrzeć.

 

Kolejnym niezwykle ważnym działaniem zapobiegawczym jest regularne odwiedzanie gabinetu dentystycznego na przeglądy oraz higienizację. Profesjonalne czyszczenie zębów w gabinecie dentystycznym, przynajmniej dwa razy w roku, jest kluczowe dla zachowania zdrowia dziąseł. Dentysta może usunąć twardy kamień nazębny, który nie jest możliwy do usunięcia domowymi metodami. Regularne przeglądy dentystyczne pozwolą odpowiednio wcześnie wykryć wszelkie rozwijające się dolegliwości periodontologiczne, co pozwala na szybką reakcję i opracowanie planu leczenia – w ten sposób oszczędzamy czas i pieniądze, które potencjalnie wydalibyśmy na skomplikowane zabiegi.

 

Dbając o zdrowe dziąsła, należy również pamiętać o odpowiednim odżywianiu. Dieta bogata w witaminy i minerały, szczególnie witaminę C i D, pomaga utrzymać zdrowe dziąsła. Unikanie nadmiernego spożycia cukrów i przetworzonych pokarmów również jest ważne, ponieważ cukry sprzyjają odkładaniu się płytki nazębnej. Warto też ograniczyć, a najlepiej całkowicie wyeliminować ze swojego codziennego życia używki. Palenie tytoniu i nadmierne spożycie alkoholu negatywnie wpływają na zdrowie dziąseł, dodatkowo zwiększają ryzyko zachorowania na chorobę dziąseł i utrudniają ich leczenie. 

 

Choroby dziąseł - jak wygląda leczenie?

 

Jeśli nie zadbamy odpowiednio o nasze dziąsła, możemy być narażeni na dolegliwości periodontologiczne. Leczenie chorób dziąseł zależy przede wszystkim od stopnia ich zaawansowania. Wczesne stadium zapalenia dziąseł można skutecznie leczyć za pomocą poprawy codziennej higieny jamy ustnej i regularnych wizyt u dentysty. Profesjonalne czyszczenie zębów, połączone z usunięciem kamienia nazębnego, może odwrócić zapalenie dziąseł. W niektórych przypadkach, szczególnie w zaawansowanych stadiach chorób dziąseł, dentysta może przepisać antybiotyki w celu zwalczania infekcji bakteryjnej. Leki te mogą być stosowane doustnie lub miejscowo.

 

W przypadku bardziej zaawansowanej choroby dziąseł konieczne mogą być bardziej intensywne zabiegi. Skaling i kiretaż to główne procedury stosowane w leczeniu paradontozy. Skaling usuwa kamień nazębny i płytkę nazębną z powierzchni zębów i spod linii dziąseł, natomiast kiretaż oczyszcza kieszonki przyzębne z resztek kamienia oraz wygładza powierzchnię korzeni zębów, co pomaga zapobiegać ponownemu gromadzeniu się płytki nazębnej. Jeśli dochodzi do ciężkiej paradontozy, kiedy to uszkodzenie dziąseł i kości jest bardzo duże, mogą być konieczne zabiegi chirurgiczne. Procedury te mogą obejmować operacje płatowe, przeszczepy tkanki miękkiej lub kostnej oraz regenerację tkanek przyzębia.