Zdrowie dziąseł, zdrowe życie: znaczenie profilaktyki w zapobieganiu chorobom przyzębia
Zdrowa jamy ustna to podstawa. Chociaż ważne jest szybkie reagowanie, kiedy tylko zauważymy u siebie dolegliwości dentystyczne, to kluczowe są działania profilaktyczne. W końcu lepiej zapobiegać niż leczyć. Zapewne wszyscy codziennie szczotkujemy zęby, nie możemy jednak zapomnieć o tym, że należy dbać również o nasze dziąsła, które wymagają szczególnej uwagi i opieki. Jakim chorobom możemy zapobiec, jeśli przyłożymy się do higieny naszej jamy ustnej?
Choroby przyzębia – czym są? Jak się objawiają?
Choroby przyzębia to przede wszystkim stany zapalne dziąseł lub przyzębia. O ile ich wczesne etapy łatwo wyleczyć, tak ignorowana i długo rozwijająca się choroba przyzębia może prowadzić to poważnych, przykrych konsekwencji dla naszej jamy ustnej. Ważne jest więc zapobieganie im oraz jak najszybsze rozpoznanie, aby móc szybko reagować, kiedy zauważymy u siebie pierwsze objawy. Do jednych z najczęściej występujących chorób przyzębia zalicza się między innymi ropień na dziąśle, czyli ostre zapalenie tkanek wokół korzenia zęba. Ropień zęba może być spowodowany urazem wynikającym z nadmiernego szczotkowania, do jego powstania przyczynia się również rozwój próchnicy. Najłatwiejszym do zaobserwowania objawem jest powstanie na dziąśle zmian ropnych, którym towarzyszy ogromny ból i opuchlizna. Z naszej jamy ustnej może wydobywać się nieprzyjemny zapach, a sam ból może nasilać się przy piciu. Jeśli zauważymy u siebie powstawanie ropienia, musimy jak najszybciej udać się do dentysty.
Kolejną poważną chorobą przyzębia jest zapalenie miazgi, które również często pojawia się u pacjenta przez nieleczoną próchnicę. Zapalenie miazgi to zwodnicza dolegliwość, ponieważ początkowo ból nie jest szczególnie uciążliwy i mija względnie szybko. W miarę rozwoju choroby ból staje się pulsujący i zaczyna utrudniać codzienne funkcjonowanie. Inne objaw to zaczerwienie tkanek wokół chorego zęba i pojawienie się obrzęków. Pomocne w wykryciu zapalenia miazgi jest przeprowadzenie badań obrazowych. Początkowe fazy zapalenia miazgi są odwracalne, jednak bardziej zaawansowane zapalenie musi być leczone kanałowo.
Jak zadbać o zdrowie jamy ustnej?
Dbanie o zdrowie dziąseł rozpoczyna się od codziennej higieny jamy ustnej. Regularne szczotkowanie zębów po każdym posiłku lub przynajmniej dwa razy dziennie oraz nitkowanie raz dziennie pomogą usunąć nagromadzone resztki pokarmowe i bakterie, które mogą prowadzić do chorób przyzębia. Dobrą inwestycją w zdrowie jamy ustnej jest zaopatrzenie się w specjalne płyny do płukania, które hamują rozwój bakterii i zapobiegają powstawaniu próchnicy, głównego winowajcy w kwestii rozwijania się chorób przyzębia. Pamiętajmy też o naszej diecie – różne twarde i ostre pokarmy, choćby popcorn czy ości ryb, mogą podrażniać nasze dziąsła. Warto do swojego jadłospisu dodać produkty bogate w witaminę C, czyli cytrusy, brokuły, paprykę czy szpinak, ponieważ to właśnie ona dobrze odżywi nasze dziąsła.
Leczenie chorób przyzębia
W przypadku podejrzenia choroby przyzębia, ważne jest szybkie skonsultowanie się z doświadczonym stomatologiem. Im wcześniej uda się wykryć jakąkolwiek nieprawidłowość, tym większa szansa na szybkie wyleczenie i uniknięcie kosztownych zabiegów. Profesjonalna klinika stomatologiczna zadba o komfort pacjenta i zapewni mu kompleksową opiekę. Pamiętajmy, aby odwiedzać swojego dentystę co najmniej raz na pół roku. Regularne badania kontrolne to podstawa profilaktyki zdrowia jamy ustnej.